Kirkkoneuvosto

 

Seurakunnan toimintaa, hallintoa ja taloutta johtaa kirkkovaltuuston valitsema kirkkoneuvosto. Kirkkolain määräyksen perusteella kirkkoneuvoston puheenjohtajana toimii kirkkoherra. Kirkkoneuvoston toimikausi on kaksi vuotta ja siihen kuuluu Keminmaan seurakunnassa puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan lisäksi 7 jäsentä.

Kirkkoneuvoston puheenjohtaja on vt. kirkkoherra Ari Rautakoski ja varapuheenjohtaja Ritva Lampela.

Kirkkoneuvoston tehtänä on johtaa seurakunnan toimintaa,  hallintoa, taloutta ja omaisuudenhoitoa. Kirkkoneuvosto valmistelee asiat kirkkovaltuustolle  ja toimeenpanee kirkkovaltuuston päätökset. Kirkkoneuvoston tehtävä on valvoa seurakunnan etua ja edustaa seurakuntaa sekä tehdä sen puolesta sopimukset sekä muut oikeustoimet.

 

Kirkkoneuvoston pöytäkirjat

2018

29.1.2018

12.2.2018

12.3.2018

9.4.2018

7.5.2018

14.6.2018

19.6.2018

10.9.2018

15.10.2018

19.11.2018

 

2019

7.1.2019 (pdf)

28.1.2019 (pdf)

2.2.2019(pdf)

18.2.2019 (pdf)

1.4.2019 (pdf)

29.4.2019 (pdf)

16.5.2019 (pdf)

3.6.2019 (pdf)

26.8.2019 (pdf)

30.9.2019 (pdf)

11.11.2019 (pdf)

25.11.2019 (pdf)

2020

13.1.2020 (pdf)

3.2.2020 (pdf)

24.2.2020 (pdf)

17.3.2020 (pdf)

4.5.2020 (pdf)

15.6.2020 (pdf)

Kirkkoneuvoston esityslistat

Nuija valkoisella pöydällä